Jerzy Binkowski współpracuje z Galerią im. Sleńdzińskich od wielu lat uczestnicząc aktywnie w interdyscyplinarnych imprezach kulturalnych pod nazwą „Czwartki u Sleńdzińskich”.
Pan Jerzy prezentował własną twórczość poetycką, prowadził wieczory literackie oraz promocje książek, recytował wiersze innych autorów z okazji promocji ich tomików poezji. Był pomysłodawcą i współautorem wielu spotkań z ludźmi kultury i sztuki z różnych regionów Polski.
Zespół teatralny „Boże Ziółka”, prowadzony przez Jerzego Binkowskiego, kilkakrotnie występował w Galerii prezentując sztuki, montaże słowno – muzyczne i fragmenty tekstów literackich. Występy te zawsze miały bogatą ilustrację muzyczną i ciekawą scenografię.
Wszystkie z tych działań charakteryzowały się wysokim poziomem artystycznym, bardzo dobrą organizacją oraz dużym zainteresowaniem publiczności uczestniczącej w „Czwartkach u Sleńdzińskich”.
Jest stałym bywalcem czwartkowych wieczorów literackich w Galerii im. Sleńdzińskich. O tym jak istotną rolę pełni dla autora Galeria, świadczą jego słowa:
Przełomem w moim życiu artystycznym stało się pojawienie w Białymstoku Galerii im. Sleńdzińskich. Dzięki Osobom prowadzącym Galerię poczułem się kimś potrzebnym i szczególnym. Udział w „czwartkach literackich” to istotna część mojej życiowej aktywności twórczej. W Galerii rodziły się i pogłębiały przyjaźnie artystyczne. W Galerii prezentowałem nowe książki, zapraszaliśmy znaczące postacie kultury polskiej. Osoby pracujące w Galerii stwarzają młodzieży szansę inspirowania się i rozwijania swoich talentów literackich, muzycznych, plastycznych, teatralnych – odkrywania i budowania własnych zasobów duchowych.
Właśnie w gronie przyjaciół Galerii im. Sleńdzińskich powstała idea LAURU Izabelli Elżbiety z Poniatowskich Branickiej – Ogólnopolskiej Nagrody Artystycznej za żarliwość w poszukiwaniu sensu życia, głębokiej radości i nadziei. W 2003 roku, w dniu swoich 75 urodzin, nagrodę w postaci statuetki wykonanej przez rzeźbiarkę – Jadwigę Załęską – odebrała w Pałacu Branickich Joanna Kulmowa i Jan Kulma. W 2004 roku statuetkę otrzymali Barbara i Wojciech Kilarowie. Oba wydarzenia zgromadziły młodzież artystyczną naszego miasta, stając się miejscem spotkania międzypokoleniowego z artystami wielkiego formatu. Wzruszające to były doświadczenia, gdy wraz z laureatami modliliśmy się podczas liturgii mszy świętej w „starym” kościele, słuchając barokowych organów, z których płynęła melodia pieśni napisanej przez przebywającego kiedyś na dworze Branickich poety – Franciszka Karpińskiego „Wszystkie nasze dzienne sprawy…”, aby na zakończenie przejść do podziemnej krypty skrywającej doczesne szczątki królewskiej siostry – Izabelli z Poniatowskich Branickiej. Tutaj w kościele ksiądz arcybiskup Wojciech Zięba wręczył Wojciechowi Kilarowi 23 kwietnia 2004 roku list gratulacyjny, nie kryjąc szczerej radości i szacunku.
Ze zdziwieniem i drżeniem obserwuję własną biografię, która znalazła swe twórcze urzeczywistnienia właśnie w Białymstoku, wśród osób otwartych, twórczych, dynamicznych, życzliwych, wspierających oraz inspirujących się wzajemnie (Kozłowska-Świątkowska E., Szczygieł-Rogowswka J., Tomalska J., Bokłago W., Artyści Białegostoku XVIII-XX wiek, Białystok 2005, s. 109).
Spotkania w nowym cyklu DIALOGI POETYCKIE
Jerzego Binkowskiego i Waldemara Smaszcza
10 października 2013, godz. 18.00 CYPRIAN NORWID – dedykowany pamięci Karola Wojtyły – Jana Pawła II, duchowego dziedzica Norwida.
14 listopada 2013 r. LECHOŃ I WIERZYŃSKI – Polska niepodległa
13 lutego 2014 r. Śmiechem mówić prawdę – kabarety literackie. Ze świętym Walentym i puzonem w tle (muzycznym)
20 marca 2014 Poezja albo będzie religijna, albo nie będzie jej wcale. Chrześcijańskie inspiracje w poezji polskiej (Czesław Miłosz).
15 maj 2014 r. Czy Pan Bóg się pomylił łącząc miłość z ciałem – od Leśmiana do Brylla
25 września 2014 r. Ta, co nie zginęła…Poezja zarania niepodległości, w 100-lecie czynu legionowego
23 października 2014 Poezja walczącej Warszawy. Kiedy padła Warszawa, to nie miasto padło, lecz wolność zdeptana gdzieś na dnie…
Poezja walczącej Warszawy – w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego.
26 marca 2015 „Kto od krzyża ucieka, ten krzyż dostanie – ks. Jan Twardowski, poeta krzyża. W stulecie urodzin”.
9 kwietnia 2015 r. „Głód wolności – na odejście Stanisława Barańczaka”
Stanisław Barańczak (1946-2014) – człowiek instytucja; czołowy poeta Nowej Fali, wybitny tłumacz literatury angielskiej, krytyk literacki. Debiutował w 1968 roku tomem poezji Korekta twarzy. W swojej twórczości łączył nurt lingwistyczny, polityczny i metafizyczny.
21 maja, 2015 r. „W obliczu prawd, dla których brakuje nam słów” Słowo poetyckie Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
18 czerwca 2015 r. „Mieszkam na obłoku” – o poezji śpiewanej w białostockim kontekście.
3 grudnia 2015 r. „Narodowe poema ze szlacheckiego dworu. O Panu Tadeuszu w 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza”.
Epopeja – słowo z odległej przeszłości literackiej, dla wielu współczesnych miłośników poezji niemal zapomniane. Kto dzisiaj czyta „Iliadę”, „Odyseję” czy „Eneidę”, albo „Jerozolimę wyzwoloną”. (…) kto dzisiaj czyta „Pana Tadeusza”? (…). Jest wszakże jeden przynajmniej powód, by nie tylko przeczytać Mickiewiczowskie arcydzieło, ale do niego powracać, jak się powinno powracać do „centrum polszczyzny”. „Pan Tadeusz” to nasza jedyna epopeja narodowa, a naród, który ma takie dzieło, jest narodem bezpiecznym, może nawet nieśmiertelnym. To list do przyszłych pokoleń (…). List, w którym została zapisana prawda o narodzie, z jego dziejami i życiem codziennym, wielkością i małością, wierzeniami i szaleństwami, życiem duchowym i kulturą materialną; kim byli ludzie, którzy żyli w konkretnym miejscu i czasie, co było dla nich ważne i co chcieli przekazać przyszłości.
21 stycznia 2016 r. KIEDY JUŻ NIE MA MAŁYCH DWORKÓW
Spotkanie pt. „Wszystko się pozmieniało, nie ma małych dworków”. O poezji ks. Jana Twardowskiego w 10. rocznicę śmierci poety
Ks. Jan Twardowski, chociaż urodził się w Warszawie i spędził tam niemal całe długie życie, nieodmiennie podkreślał, że ukształtowały go tradycje dworku polskiego. Rodziny bowiem zarówno ojca, Jana Twardowskiego, jak i matki, Anieli z Konderskich, wywodziły się z mazowieckiego ziemiaństwa, raczej ubogiego, niż zasobnego, ale hołdującego szlacheckim tradycjom. A to pod zaborami oznaczało wychować dzieci na Polaków – „to tradycja także mojego domu”. (…)Na początku lat trzydziestych jeden z braci matki, Wacław Konderski, nabył niewielki majątek Druchowo koło Płocka, gdzie w latach gimnazjalnych poeta spędzał wakacje. Poznał wówczas życie w mazowieckich dworkach, zapamiętał zwłaszcza niedzielne konwersacje przy obiedzie prowadzone wyłącznie po francusku, wyprawy staroświecką karetą do kościoła w Koziebrodach i odwiedziny sąsiadów. Kiedy po wojnie świat ten odszedł ostatecznie w przeszłość, ks. Jan Twardowski pisał z nutą nostalgii: Wszystko się pozmieniało nie ma małych dworków/ pachnących owocami i pastą do podłóg/ z zazdrostkami w oknach z lawendą w szufladzie…
17 marca 2016 r. Lirnik z kresowego dworku Władysław Syrokomla – lirnik wioskowy z kresowego dworku.
W jednej ze swoich gawęd poetyckich Władysław Syrokomla napisał: Ten słowik umie śpiewać – on słuchał Adama. Każde słowo owego sześciowersu można odnieść do samego autora, urodzonego dokładnie w ćwierć wieku po Adamie Mickiewiczu. Od dzieciństwa Syrokomla żył w kręgu jego poezji, nie przypuszczając, że po latach jego własne wiersze i gawędy poetyckie staną się równie popularne, nie tylko wśród współczesnych.
21 kwietnia 2016r. 1050-lecie Chrztu Polski – 966-2016. Karola Wojtyły, Jana Pawła II poematy o Polsce.
9 czerwca 2016 r. Wzgórze przemienienia – Dialogi poetyckie o Eucharystii
13 października 2016 r. Buntowniczka z kresowego dworku – Kazimiera Iłłakowiczówna
Henryk Sienkiewicz – poeta miłości W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci – w ramach Roku Sienkiewiczowskiego 2016.
16 lutego 2017r. „Manifest poetycki Wiesława Kazaneckiego”.
Po spotkaniu będzie możliwość bezpłatnego pozyskania wydanej w 2016 r. z funduszy Prezydenta Miasta Białegostoku powieści poetyckiej Janiny Kozak-Pajkert „Osobisty przypadek”. Autorka była dwukrotną laureatką nagrody literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura”.
30 marca 2017 r. „Być dobrym jak chleb” – Adam Chmielowski, św. brat Albert, w 100. lecie śmierci
18 maja 2017 r. Bo kochać tylko umieją – zdziwieni!… Bolesława Leśmiana poezja z wielkiego zdziwienia.
28 września 2017 r. Dialogi, Odejść, by dłużej pamiętać… Wieczór poświęcony pamięci Janiny Kozak-Pajkert, której pierwsza rocznica śmierci mija we wrześniu 2017 roku oraz zmarłego w ubiegłym miesiącu Mieczysława Czajkowskiego.
Oboje byli związani z Galerią im Sleńdzińskich w Białymstoku niemal od początku jej istnienia; tu miały miejsce promocje ich książek i uroczyste wieczory literackie z okazji kolejnych jubileuszy.
30.11.2017 „Wanda Landowska – Jan Lechoń. Rozmowa o muzyce i poezji”
„Poezja – ale prawdziwa – jest inspiracją i sztuki, i życia, której znaczenia jeszcze nikt nie opisał, nie wyraził” – pisał Jan Lechoń, autor wiersza „Sarabanda” dla Wandy Landowskiej, który miał być „odpowiednikiem jej gry”. Po ukazaniu się latem 1951 r. nowojorskiego nagrania albumu „Landowska plays for Paderewski”, który Lechoń – na prośbę wykonawczyni – wysłuchał zanim album trafił do obiegu, poeta napisał w swoim Dzienniku: „Cóż to za wspaniała artystka, jedyna na świecie, dla której żadna muzyka nie ma tajemnic i która już dzisiaj robi sobie z każdym tekstem, co się jej podoba. Ten album to najbardziej pańska, najbardziej porywająca propaganda polskości – jaką sobie można wymarzyć w przypływie największej dumy narodowej”.
8.02.2018 r. „Nowa poezja w nowej Polsce – Zaczęło się pod Pikadorem”.
Dwaj wybitni przedstawiciele białostockiego życia literackiego będą rozmawiać o początkach nowej poezji w wolnej Polsce. Czeka nas porywająca recytacja i zajmujący dwugłos z zaskakującą puentą. Spotkanie w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Jerzy Binkowski (ur. 1949) – reżyser teatralny, psycholog, poeta, laureat literackiej nagrody Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Organizator konkursów poetyckich, autor licznych publikacji o tematyce literackiej i pedagogicznej.
Waldemar Smaszcz (ur. 1951) – historyk literatury, krytyk, eseista. Autor wyborów i komentator polskiej poezji od renesansu (Kasper Miaskowski) do współczesności (Jan Twardowski). Był pracownikiem naukowym i wykładowcą w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego (obecny Uniwersytet w Białymstoku).
Wykaz spotkań z cyklu „Czwartki u Sleńdzińskich”
(przy współpracy i udziale Jerzego Binkowskiego)
Jerzy Binkowski – Urodził się w 1949r. w Gdyni. Ukończył studia filozoficzno-psychologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dyplomem reżyserskim ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracował głównie z młodzieżą – poradnictwo i teatr. Mieszka od 40 lat w Białymstoku. Należy do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.