Ewa Polak-Pałkiewicz nieustannie walczy o katolicką wiarę Polaków, o rozum i porządek w myśleniu, opartym na Objawieniu Bożym. Bezkompromisowo broni wiary w Chrystusa. Broni Kościoła „gębą i ręką”. (Zainteresowanych, skąd wziąłem sformułowanie „gębą i ręką”, odsyłam do str.352.).
Biskupi wraz kolejnymi papieżami na czele następującymi po papieżu Piusie XII, otworzyli szeroko bramy dla filozofii, która umieszcza w centrum świata człowieka i prawa człowieka. Bogu odebrano prawo do człowieka. Wszystko to dla ziemskiego „dobra” człowieka.
Prezentuje postawy świętych, których życie stanowi wstrząsający dowód wiary – pełnego oddania Bogu. Ewa Polak-Pałkiewicz ożywia na stronach swej książki dramat Joanny d’Arc (1412-1431), życie Stanisława Kostki (1550-1568), Piotra Klawera (1580-1654), Katarzyny Laboure (1806-1876), Alphonse’a Ratisbonne, Giuseppe Sarto (1835-1914), Rozalii Celakówny (1901-1944).
Szczególnie interesująco wygląda lista osób słynących z mądrych a rozważnych konserwatywnych poglądów, na które powołuje się autorka Cafe Katedra: Hilaire Bellock, Gilbert Keith Chesterton, Paul Claudel, Tihamer Toth, Evelyn Waugh, Romano Amerio, Marcel Lefebvre.
Poprosiłem Panią Ewę Polak-Pałkiewicz o przekazanie najważniejszej według Niej, myśli, idei, intencji, z jaką tworzyła książkę Cafe Katedra.
Jako katolicy, wierzący w niezmienną prawdę wiary o Wcieleniu Syna Bożego i Jego Narodzeniu z Dziewicy Maryi, a ponadto mający za Królowę tę, która jest Pogromczynią wszystkich herezji, całego kłamstwa o Jezusie Chrystusie -łącznie z najnowszą i najbardziej niebezpieczną, modernizmem – nie musimy się niczego obawiać. Kościół założony przez Jej Syna, Kościół walczący, jest zawsze zwycięski. Jak mówił kard August Hlond: “Im mocniejsze wały miotają łódź Piotrową, tym Ona – Maryja – jaśniej błyszczy na horyzoncie wiary jako Gwiazda Morza. (…) Zobaczymy wydarzenia większe od tych, które miały miejsce pod Lepanto i pod Wiedniem”. Takie jest motto mojej książki “Cafe Katedra”.
Trwanie przy świętej Tradycji Kościoła, jak Maryja przy Jezusie, zarówno w czasie Żłobka jak i Krzyża, jest naszym powołaniem, obowiązkiem i błogosławieństwem.
Jerzy Binkowski
Poniżej:
Rozmowa Pani Ewy Polak-Pałkiewicz i Grzegorza Górnego, na temat książki Cafe Katedra
Jerzy Binkowski – Urodził się w 1949r. w Gdyni. Ukończył studia filozoficzno-psychologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Dyplomem reżyserskim ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Pracował głównie z młodzieżą – poradnictwo i teatr. Mieszka od 40 lat w Białymstoku. Należy do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.